czwartek, 2 stycznia 2020

Kalendarium wydarzeń za 2019 rok

2 lutego 2019 r. 

Blisko pięćdziesiąt osób wzięło udział w promocji drugiego numeru „Dygresji” – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego, która odbyła się w dniu 2 lutego 2018 r. w siedzibie Mieleckiego Towarzystwa Literackiego przy ul. Mickiewicza 2/6 w Mielcu. W tej udanej imprezie wzięło udział wielu gości: wiceprezydent Mielca Paweł Pazdan, przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki, dyrektor SCK Mielec Joanna Kruszyńska, dyrektor PSM im. M. Karłowicza w Mielcu Ryszard Kusek, wiceprezes MTM Bronisław Kowalczuk i inni. Spotkanie zapoczątkował i poprowadził prezes MTL — Zbigniew Michalski. Jako redaktor rocznika przedstawił on zawartość całego numeru. Wiersze czytali poeci, za nieobecnych poetów przedstawiła Anita Róg, teksty prozatorskie Janusz Pacholec. Zaśpiewała Klaudia Litwin. 



12 lutego 2019 r. 

W WiMBP w Rzeszowie odbyła się promocja tomiku poezji „Inez” Stefana M. Żarów – członka RSTK Rzeszów i wiceprezesa MTL. Rozpoczął ją skrzypek Kamil Niemiec. Po powitaniu gości przez dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbarę Chmurę autor tomiku zainicjował prezentację poezji zawartej w tomiku. Potem wiersze czytały: Ewelina Łopuszańska i Barbara Śnieżek. Po ich występie, obecny wśród uczestników dr Jan Wolski z Wydziału Filologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, podjął próbę odczytania poezji zawartej w tomiku. W przerwie rozmowy wystąpił, z czterema piosenkami, rzeszowski bard Woytek Vart-Miśków. 

21 lutego 2019 r. 

W WDK w Rzeszowie, w ramach Podkarpackiej Izby Poezji, „Między pogłosem obcego snu” z poetą Ziemi Mieleckiej, spotkanie z członkiem ZLP—Oddziału Rzeszów i prezesem MTL Zbigniewem Michalskim. Muzycznie zapoczątkował je rzeszowski muzyk Stefan Ryszkowski. Gości powitał, dyrektor WDK Marek Jastrzębski, który zaproponował zmianę nazwy tej imprezy. Zgromadzeni gromkim aplauzem skwitowali jego propozycję. Imprezę prowadziła osobiście koordynatorka Izby — Danuta Pado. Wiersze gościa, z tomiku „Balans bieli i czerni”, przeczytał aktor 
Teatru „Maska” w Rzeszowie —Jerzy Dowgiałło. Uzupełnieniem tego występu były wiersze przeczytane z zacięciem przez Danutę Pado. Biogram mieleckiego twórcy przedstawiła Anna Czajka. Trzykrotnie jeszcze wystąpił jeszcze Stefan Ryszkowski. Wiersze z tomiku „Na przekór gwiazdom” przeczytali Barbara Śnieżek i Stefan Żarów. Miał także swoje pięć minut gość z Mielca. 

9 marca 2019 r. 

Promocja tomiku poezji „Kurtyna kolorowych szkieł” Stefana M. Żarów – wiceprezesa Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, w siedzibie MTL. Przybyli, reprezentanci rodziny autora na czele z żoną Anną na czele, i miłośnicy poezji mieleckiego twórcy. Rozpoczął je duet gitarowy PSM im. M. Karłowicza w Mielcu. Obszerne fragmenty zbioru wierszy przybliżyły uczestnikom Anita Róg i Barbara Augustyn. Miał też swoje pięć minut znany mielecki poeta i krytyk literacki. W dyskusji jaka rozgorzała po jego wystąpieniu udział wzięli: E. Guziakiewicz, R. Krupa, J. i Wł. Kłaczyńscy, B. Augustyn, a także wiele innych. Podziękował za wszystkie doznania wykonawcom sam autor.

29 marca 2019 r. 

W ramach promocji „Dygresji”-Mieleckiego Rocznika Literacko- Kultura-lnego Nr 2 (2018), wydawanego przez MTL, odbyła się impreza w Klubie „Karton” RSM położonym na osiedlu „Baranówka” w Rzeszowie. W imprezie wzięli udział: Maria Kuźniar – kierownik Osiedla „Baranówka, członkowie ZLP Marta Pelinko i Jerzy Nawrocki, i miłośnicy literatury. Spotkanie rozpoczęła Anita Róg. Imprezę prowadził kierownik Klubu Józef Tadla. Wiersze z „Dygresji” zaprezentowała Barbara Augustyn z pomocą Anity Róg. Barbara Augustyn, Anita Róg, Zbigniew Michalski i Andrzej Feret przedstawili swoje własne wiersze z rocznika. Zbigniew Michalski przedstawił historię powstania rocznika „Dygresje”, a także obrazy Doroty Łaz – ozdabiające zawartość drugiego numeru.

2 kwietnia 2019 r. 

Spotkanie z twórcami MTL w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu – z okazji Światowego Dnia Poezji. W jego obchody Elektryk włącza się już od kilku lat, organizując w szkole Dzień Poezji Regionalnej. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest co roku 21 marca. Święto to ustanowione zostało przez UNESCO w 1998 roku, uroczystości z nim związane trwają sto dni. Na spotkanie w ZS im. prof. J. Groszkowskiego przybyli zaproszeni goście: dziennikarz mieleckiego tygodnika Korso – Arkadiusz Łysoń oraz twórcy Mieleckiego Towarzystwa Literackiego – Zbigniew Michalski, Andrzej Talarek, Andrzej Feret 

6 kwietnia 2019 r. 

Walne Zebranie Członków w siedzibie MTL w Mielcu. Rozpoczął go prezes Zbigniew Michalski, który zaproponował wybór Andrzeja Talarka na przewodniczącego zebrania. Obecni członkowie MTL, jednomyślnie przyjęli tę kandydaturę. Przewodniczący zaproponował na protokolanta Jolantę Strycharz. Zaproponował także przyjęcie porządku zebrania proponowanego przez Zarząd. Wobec braku sprzeciwu również ta propozycje zostały zaaprobowane przez uczestniczących w zebraniu. Następnie wybrano członków Komisji Skrutacyjnej - celem uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej. Jej członkami zostały Barbara Augustyn i Monika Maciałek. W głosowaniu jawnym wybrano także członków Komisji Uchwał i Wniosków w osobach Andrzeja Fereta i Katarzyny Hudy. Sprawozdanie Zarządu, za okres sprawozdawczy 2017-2018, przedstawił Zbigniew Michalski. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zaprezentowała Monika Hebda. W dyskusji wzięli udział: Andrzej Feret, Andrzej Talarek, Bogumił Jarosz i, jako gość zebrania, Józef Załucki. Po dyskusji członkowie MTL zatwierdzili sprawozdanie Zarządu, sprawozdanie finansowe, i udzielili absolutorium członkom Zarządu. W głosowaniu tajnym wybrano Andrzeja Fereta na członka Komisji Rewizyjnej. 

16 maja 2019 r. 

W cyklu dialogowo-edukacyjnym „Literackie czwartki”, proponowanym przez Mieleckie Towarzystwo Literackie, odbyło się kolejne spotkanie w siedzibie MTL ul. Mickiewicza 2/6 w Mielcu („Łojczykówka”). Tym razem z młodzieżą klasy 8, ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mielcu, spotkał się poeta, członek Zarządu Oddziału ZLP Rzeszów, prezes MTL – Zbigniew Michalski. Młodzież na spotkanie przybyła z paniami nauczycielkami Bronisławą i Bożeną Kozioł. 

25 maja 2019 r. 

Odbyła się „Mielecka Majówka Poetycka”, podczas której zaprezentowano poezję członków MTL, zaś jej ilustracją była recytacja połączona ze śpiewem Grupy Wokalno-Instrumentalnej PTG „Sokół 1893” w Mielcu oraz śpiew solistek Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Mielcu. Śpiewająco rozpoczęły występ Wiktoria Smoleń oraz Anna Krupa – uczennice PSM. Występ Grupy WokalnoInstrumentalnej rozpoczęła wiceprezes PTG „Sokół 1893” w Mielcu Emilia Żola oraz recytatorzy: Wiktoria Jackowska, Natalia Rządzka i Igor Cena. W antraktach zaśpiewały: Agata Rzeszucińska, Zuzanna Żybula, Wiktoria Kuroń i Angelina Gancarz. 

15 czerwca 2019 r. 

Blisko trzydzieści osób wzięło udział, w siedzibie MTL, w promocji debiutanckiego tomiku poezji „Druga strona myśli” Katarzyny Hudy – zredagowanego przez prezesa MTL Zbigniewa Michalskiego, do którego okładkę, w oparciu o obraz znanego mieleckiego malarza Grzegorza Cebuli, stworzył Dominik Zawistowski z Rzeszowa. Czterdziestą imprezę MTL otworzył i poprowadził Zbigniew Michalski. Rozpoczęła się ona pięknym muzycznym akcentem w wykonaniu lidera zespołu muzycznego „Cantica Romanza” Przemysława Pawłowskiego. Zaśpiewał on, w dwóch ciekawych odsłonach, trzy piosenki z własnego repertuaru. Obszerny wybór wierszy, z dziesiątej książki wydanej nakładem MTL, przedstawiły członkinie Towarzystwa Barbara Augustyn i Anita Róg. 

6 lipca 2019 r. 

Odbyła się promocja debiutanckiego tomiku poezji „Vox humilis” Jakuba Kozy – absolwenta GP Nr 4 w Mielcu, do którego grafiki stworzyła Patrycja Miga, okładkę opracowała Barbara Augustyn, a zawartość zredagował prezes MTL Zbigniew Michalski. Uroczystość zgromadziła członków rodziny autora, członków MTL, i bardzo licznych miłośników poezji. Rozpoczęła się ona pięknym muzycznym akcentem w wykonaniu Klaudii Litwin. Obszerny wybór wierszy przedstawiły koleżanki autora Gabrysia Piecyk i Kinga Bylicka. 

19 września 2013 r. 

W cyklu „Literackie czwartki” odbyło się kolejne spotkanie w siedzibie MTL przy ul. Mickiewicza 2/6 w Mielcu („Łojczykówka”). Tym razem z młodzieżą z klas 2E i 3A, Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, spotkał się poeta i krytyk literacki – Stefan Żarów. Młodzież przybyła z polonistkami Haliną Bednarz, Lucyną Maryniak i Dorotą Targosz. Spotkanie rozpoczął prezes MTL Zbigniew Michalski, który przedstawił sylwetkę autora i najnowsze książki poetyckie młodych twórców. Były wśród nich ostatnie książki poetyckie gościa spotkania „Inez” i „Kurtyna kolorowych szkieł” i książka krytyczno-literacka „Podkarpackie ślady Pegaza”. 

21 września 2019 r. 

Promocja tomiku poezji „Memento vitae”, członkini ZLP Oddziału Rzeszów i MTL, Anity Róg. W promocji wzięli udział: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Krystyna Skowrońska, dyrektor MBP Mielec Jolanta Strycharz, Wiesława i Zbigniew Rogowie – rodzice autorki, członkowie MTL, Władysława Stolarz pierwsza nauczycielka-odkrywczyni talentu poetki i miłośnicy poezji. Imprezę rozpoczęła autorka, wykonując dwie piosenki „Tańczące Euredyki” i „Tęskno mi”. Wspomogła ją na pianinie – Sylwia Maziarz. Wybrane utwory z tomiku, w pierwszej odsłonie, zaprezentował Jarosław Jaworek, zaś kontynuowały Anita Róg i Sylwia Maziarz. W antraktach muzycznych zabrzmiały piosenki „Mama i my” w wykonaniu Anity oraz w finale „Dworzec” – muzycznym tandemie z Sylwią Maziarz. 

23 września 2019 r. 

Z tomikiem „Memento vitae” Anity Róg zapoznali się uczniowie LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu im. dr Michała Marczaka. Rozpoczęła go dyrektor Stanisława Mazur, zaś poprowadziła go wiceprezes ZLP Oddziału Rzeszów Małgorzata Żurecka. Całość spotkania, odbywającego się w ramach cyklu „Książka z autografem”, była interesującą rozmową z młodą poetką. 

25 września 2019 r. 

Trzecie spotkanie z poezją Anity Róg. Tym razem impreza, w ramach „Podkarpackiego Salonu Poezji”, odbyła się Klubie „Turkus” WDK w Rzeszowie. Rozpoczęła ją Karolina Bednarek z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie. Spotkanie zgromadziło blisko siedemdziesiąt osób: członków ZLP, przedstawicieli MTL, oraz młodzieży szkół średnich. Uczestników spotkania powitała zastępca dyrektora WDK, Małgorzata Hołowińska, zaś prowadziła ją koordynatorka Salonu - Danuta Pado. Wiersze recytowały kolejno: Aleksandra Kościelna, aktorka Jolanta Nord, Anita Róg i Danuta Pado. Śpiewały K. Bednarek i K. Czarnota. 

19 i 20 października 2019 r. 

Twórcy Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, na czele z prezesem Zbigniewem Michalskim, gościli, na zaproszenie Beaty i Jerzego Gronkiewiczów, w ich rodzinnej miejscowości Dąbrówce k. Jasła. Ponieważ jest to piękna okolica, goście z Mielca mieli możność zapoznania się z jej klimatem, wzięli udział w wieczornym koncercie z udziałem poety i bieszczadzkiego barda - Jerzego Gronkiewicza, w którym na pianinie sprawdził się mielecki poeta Ryszard Krupa. Choć dominowała muzyka, i przepiękna gra na lirze Aleksandry Cieślik - połączona z jej zjawiskowym śpiewem, dokonano wymiany rozlicznych wydawnictw poetyckich, dyskutowano o poezji i Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podczas wieczornego koncertu, były też inne atrakcje. Odwiedził uczestników ks. Gerard Stanula kustosz Sanktuarium na górze Liwocz 562 m n.p.m. W niedzielę 20 października 2019 r. odwiedziliśmy Górę Liwocz, która góruje nad okolicą. Zwiedziliśmy Sanktuarium pw. Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Trud długiego marszu, po stromym zboczu góry, zniwelowały widoki jakie roztaczały się ze szczytu. 

9 listopada 2019 r. 

Czterdzieści osób znakomicie się bawiło podczas promocji tomiku poezji „Circulus vitiosus” Zbigniewa Michalskiego – członka ZLP Oddziału Rzeszów, prezesa Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, która odbyła się 9 listopada 2019 r. w siedzibie MTL w Mielcu. Przybyli na imprezę: przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki, radni powiatowi Maria Orłowska i Józef Smaczny, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu Ryszard Kusek, członkowie miejscowej literackiej organizacji pozarządowej, i miłośnicy poezji. Spotkanie zainaugurował i poprowadził wiceprezes MTL Stefan Żarów. Muzycznie upiększył spotkanie kwartet smyczkowy PSM im. M. Karłowicza w Mielcu w składzie: Izabela Samołyk, Marta Uzar, Agata Rzeszucińska i Paulina Borowiec. Uczennice z zespołu, kierowanego przez Ryszarda Kuska, po mistrzowsku wykonały cztery utwory z muzyki klasycznej. Obszerne fragmenty z zaprezentowanego tomiku przybliżyły uczestnikom promocji Barbara Augustyn i Katarzyna Hudy. Autorowi siedmiu tomików poezji przypadła do gustu ich interpretacja. 

14 listopada 2019 r. 

Na zaproszenie dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu Radosława Kluzy, 14 listopada 2019 r. z uczennicami klasy I d tej szkoły, spotkał się poeta i redaktor Zbigniew Michalski – członek Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, a zarazem prezes Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Podczas niecodziennego spotkania, odbywającego się w trakcie jednej godziny lekcyjnej, przedstawił on pokrótce historię miejscowego stowarzyszenia literackiego i zapoznał obszernie z zawartością pierwszego i drugiego numeru „Dygresji” – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego, którego wydawcą jest MTL. 

21 listopada 2019 r. 

W cyklu dialogowo-edukacyjnym „Literackie czwartki”, proponowanym przez Mieleckie Towarzystwo Literackie dla uczniów z najstarszych oddziałów szkół podstawowych, a nade wszystko ze szkół ponadpodstawowych, 21 listopada 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w siedzibie Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2/6 w Mielcu („Łojczykówka”). Tym razem z młodzieżą klasy IcLg, której wychowawcą jest pani Jolanta Śpiewak, Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, spotkała się poetka Katarzyna Hudy. Spotkanie rozpoczął prezes MTL Zbigniew Michalski, który przedstawił sylwetkę twórcy i nowości wydawnicze 2019 roku, jedynego na Ziemi Mieleckiej stowarzyszenia literackiego, wśród nich debiutancki tomik poezji „Druga strona myśli” – gościa spotkania. Wiersze z przedstawionej książki przedstawiła osobiście młoda poetka. 

12 grudnia 2019 r. 

We współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu – popularnego „Elektryka”, na zaproszenie nauczycielek polonistek Haliny Bednarz i Lucyny Maryniak, podczas imprezy szkolnej 12 grudnia 2019 r., zostały zaprezentowane trzy numery „Dygresji” – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego. Wydawcę pisma, Mieleckie Towarzystwo Literackie, reprezentowali twórcy: Andrzej Feret, prezes MTL i redaktor pisma – Zbigniew Michalski. Podczas niecodziennej lekcji języka polskiego, odbywającej się w trakcie jednej godziny lekcyjnej, przedstawił on obszernie z zawartość wszystkich trzech numerów „Dygresji” – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego, wydawanych przez MTL. 

14 grudnia 2019 r. 

Ponad trzydzieści osób znakomicie się bawiło podczas spotkania autorskiego dr Lucyny Żbikowskiej – poetki, eseistki i pracownika naukowego, która odbyła się 14 grudnia 2019 r. w siedzibie MTL w Mielcu. Przybyli na imprezę: uczniowie pani profesor z rzeszowskiej WSP i Uniwersytetu Rzeszów, członkowie miejscowej literackiej organizacji pozarządowej, i miłośnicy poezji. Spotkanie zainaugurował i poprowadził wiceprezes MTL Stefan Żarów. Muzycznie rozpoczęły spotkanie reprezentantki Grupy Wokalno-Instrumentalnej „Sokół 1893”: Amelia Gancarz, Wiktoria Kuroń i Ewa Rzeszucińska. Obszerne fragmenty z tomiku „Intymnie i sekretnie” przybliżyły uczestnikom promocji Barbara Augustyn i Katarzyna Hudy. Autorce tomików poezji: „Intymnie i sekretnie”(2017), „Rozproszone myśli o świcie”(2018), „Któż zmusi wiersze do milczenia”(2018), zaprezentowanych podczas spotkania, przypadła do gustu ich interpretacja. Miała też swoje długie wystąpienie Pani doktor. 

29 grudnia 2019 r. 

Ponad czterdzieści osób, pomimo świątecznego okresu, wzięło udział w promocji trzeciego numeru „Dygresji” – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego, wydawanego przez Mieleckie Towarzystwo Literackie, która odbyła się w dniu 29 grudnia 2019 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. W tej udanej imprezie udział wzięli udział członkowie MTL i miłośnicy literatury. Powitała uczestników, w gościnnych progach MBP, jej dyrektor Jolanta Strycharz. Spotkanie zapoczątkowała i poprowadziła sekretarz MTL Barbara Augustyn. Prezes MTL Zbigniew Michalski, jako redaktor rocznika, przedstawił zawartość całego, liczącego 254 strony, numeru jakościowo lepszego niż poprzedni, wydrukowanego przy skromnym wsparciu Gminy Miejskiej Mielec i Starostwa Powiatowego w Mielcu. Na wstępie jego wystąpienia uczczono minutą ciszy, zmarłą w 2019 roku, poetkę Zofię Groele. Swoje wiersze przedstawili osobiście wszyscy twórcy biorący udział w imprezie i córka zmarłej poetki Agnieszka Groele. Wiersze kilku nieobecnych twórców odczytała Barbara Augustyn. Śpiewająco, lirycznie i muzycznie, w trzech ciekawych odsłonach, zaprezentowała swój talent wokalny i aktorski Anita Róg. Fragmenty prozy przeczytał nieoceniony Janusz Pacholec. 




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz